Native Title Claimants (registered)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who have made an application for the legal recognition of their native title rights and interests with the Federal Court and who have fulfilled the requirements to be included on the Register of Native Title Claims.
NameDateDocuments
Persons who are ngurraritja 14/12/2014
Leslie Weribone and others in their capacity as the registered native title claimants for the Mandandanji People's native title claim6/11/2008
Thayorre People
Iliyarne People
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Yabi Dinah People
Iman People # 2 Native Title Claim Group
Gangulu Native Title Claim Group
Sonia Gala and others on behalf of the Butchulla People
Kate Doolan and others on behalf of the Butchulla Land and Sea Claim Applicants
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Lindsay Bird Ampetyane, Harold Paine Ampetyane et al
Ben Ward, Kim Aldus, Frank Chulung, Sheba Dignari, Maggi John, Chocolate Thomas, Danny Wallace, Carol Hapke, Nancy Dilyai, Pamela Simon, Jerry Moore and Paddy Carlton (Miriuwung Gajerrong #4 Claimants)
Wardaman People
Ngirtinku Group
Ngalakan People
Mara People
Larrakia People
Kamilaroi People
Gugu Badhun People 
Darug People
Bidjara People
Alawa People
Trevor Close
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
Yirandali People
Kularja Group
Alan George Dempsey Peltharre, Ronnie Webb Peltharre and Raymond Webb Penangke
Glenda Chalker and Rebecca Chalker on behalf of the Cubbitch Barta Clan of the Dharawal People
Dorrie Prowse and others on behalf of the Yulluna People
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Philip Ulamari
Pompey Raymond
Akwerlpe-Waake People
Ijiparta Group
Arrawatyen People
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Liyartu-Walamarnta Group
Lyentyawel Ileparranem People
Marlinja/Kidpawurru
Murranjayi Group
Pinkakujarra Group
Turrutpa-Jalapirri Group
Walamarnta Group
Warninki-Kajalangujku Group
Wilyuku Group
George King (Murranji)
Gary Hudson and Others on their own Behalf and on Behalf of the Kowanyama Native Title Group.
Jarrimanu Group
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Dangalaba People
Baryulgil Bundjalung People
Indjilandi People
Pantharrpilenhe Community
Jack and Lena Cavanagh
Tubbagah People
Miriuwung Gajerrong People
Kokotha People
Barngala People
Kuja People
Walgar People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Birri People
Murinpatha People
Burrnga People
Gulaal People
Ngaatha Warra People
Nguymbaarr Nguymbaarr Warra People
Thanil Warra People
Thiithaarr Warra People
Dharrpa Warra People
Nguurruumungu Warra People
Thuubi Warra People
Nugal Warra People
Jirandali People
Wongatha Claim Group
Kudjula People
Mr Lui David and others
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Southern Barada & Kabalbara People
Anthony Kerindun and others on their own behalf and for and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples 
Kulumbiringin People
Kevin Lance Quall on behalf of the Danggalaba & Kulumbiringin People
Wangkumarra People
William John Kennedy (Senior) and Kaylene Pamela Clarke
Latji Latji and Wergaia Peoples
Mr George Dempsey Peltharre, Kwementyaye Cleary Angale, Ronnie Webb Peltharre, Raymond Webb Penangke
Native Title Parties to the West MacDonnell National Park Indigenous Land Use Agreement
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Lesley Foster Jampijinpa, Jimmmy Jones Jampijinpa, Mick Waake Jampijinpa, Mona Heywood Nungarrayi
Djamundjung People
Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Murinkura People
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Mirrar People
Lillian Harrison & others on behalf of the Kangoulu
Elizabeth Jacobs, Royce Richardson, Priscilla Broome, Lizabeth Johnson, Ernest McAvoy (Junior), Paul Hegarty, Peter Mickelo, Bernadette Anderson, Patrick Malone, Lillian Harrison, Cliff Kina, Gavin Costelloe, Marshall Saunders on behalf of the Kangoulu
Yadgalah People
Wandarang People
Mingginda People
Anatakarinya People
Narungga People
Waluwarra People
Wong-Goo-Tt-Oo People
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Dorothy Lawson, Phillip Lawson and Others on behalf of the Barkandji People
Members of the Central Limbunya, Nawurlala, Parayi-Kakaru and Tjutamalin landholding groups
Mandilarri-Ildugij, Mangalarra, Muran, Gadurra, Minaga, Ngayndjagar, and Mayorram Peoples
Nukunu People
Kankawarla, Kanturrpa, Kurtinja, Patta, Pirttangu, Purrurtu and Warupunju landholding groups
Untiri Pulka Claim Group
The Murungun Yunulalda, Budal Lirijal, Mambali Amaling-Gan, Murungun Igalumba and Mambali Lajarirr Estate Groups
Narrwan, Ngayirrirni and Kinbininggu Estate Groups
Nimanburr People
Nyul Nyul People
Jalajirrpa, Kunapa, Pirrtangu, Kurtinja and Mangirriji Groups
Bamayu (Wurwanawanji-Yarrayarra),Bamayu (Titirlku), Marlinja, Ngapa Jangirlulu, Walanypirri and Wilyuku Groups
Kunapa, Kangawarla, Kanturrpa, Marntikara, Ngarrka and Pirrtangu Estate Groups
Mandandanji People
The Mambali Amaling Gan, Murungun Igalumba, Murungun Milgawirri, Budal Yuwaran and Guyal Bardi Bardi Dumnyun Ngatanyana Estate Groups
Puutu Kunti Kurrama People
Mandingalbay Yidinji People
Stephen Brooks & Others
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Gumbaynggirr People
Baiyungu and/or Thalanyji People
Wagaman People
Malarngowem Native Title Claim Group
Jawoyn Bolmo, Matjba and Wurrkbarbar Group
Wagiman Group
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Jabirr Jabbir People
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Wotjobaluk People
Western Yalanji People
Miriuwung Gajerrong Doolboong, Wardenyberg and Gija people
Arnerre, Wake-Akwerlpe, Errene and Ileyarne Landholding Groups
Palyku People
Breadon and other family groups with responsibility for the Imarnte, Titjikala and Idracowra Estates.
Ipmengkere, Murtikutjara, Aniltika, Twenge, Inteyere, and Impengkere Landholding Groups
Bigambul People
Burdal Riley, Murrungun Wunubari and Mambali Walangara Estate Groups
Wurdaliya Garambarini, Mambali Nangguya, Rrumburriya Ngurrmu/Jawuma and Murrungun Wunubari Estate Groups
Barngarla Native Title Claim Group
Guyal Manaburru and other Estate Groups
Warrgamay People
Eastern Maar People
South Coast People native title claim group
Kwaty and Tywerl landholding groups
Wangkangurru / Yarluyandi Peoples
Ngurrara People
Yandruwandha / Yawarrawarrka Peoples
Yaegl People
Imarnte Native Title Claim Group
Iman People
Akerte, Atwele, Irrerlerre, Ulpmerre and Warrtharre landholding groups
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Gurang People
Bailai People
Mirning People
Erubam Le People
Wangkamahdla People
Colin Johnson and others on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
William Charles Bates and ors on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Gunditjmara Native Title Group
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
Jalalabayn Group
Northern Cape York Group #2
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Jalalabayn Group
The Esperance Nyungar People
Gary John Murray, Robert Herbert Nicholls, Rodney John Carter, Graham John Atkinson, Carmel Priscilla Barry and Connie Harrison-Edwards on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Barry Fisher, David Hudson and Noel Lacey on their own behalf and on behalf of the Ewamian People [the registered native title claimant for the Ewamian People Native Title Claims: QUD6009/99 and QUD6018/01 
April Peter and others
Angelina Cox, Angie Cox, Annabelle Stewart, Arness James,Charleston Cox, Darryl Hughes, Gary Hughes, Harold Ashburton,Maudie Dowton, Mitchell Drage and Maurice Daublin on behalf of the Puutu Kunti Kurrama and Pinikura People
Heather Wilson and Others on behalf of the Elliott (Gurungu/Kulumintini) Group and Others
David Stock, Gordon Yuline, Raymond Drage, Billy Cadigan and Victor Parker on their own behalf as registered native title claimant and on behalf of the Niyayparli People.
Tjaruwa Anderson
Clancy McKellar, Iona Dawn Smith, Ernest (Hope) Ebsworth, Rosemary (Rose) Anne Wilson, Margaret Anne Collins, Sharleen Louise Knight, Archie Ebsworth and Noelene Margaret Edwards
Yugunga-Nya People
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Colin Saltmere and Hazel Windsor on their own behalf and on behalf of the Indjalandji-Dhidhanu People
Manta Rirrtinya People
Mr Gary Manballoo, Ms Amy Marrapunyah, Ms Ivy Brumby, Ms Jessie Brown, [JE (dec)], Ms Marie Dowling, [RB (deceased)] on behalf of the Dagoman People.
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Gingirana People
Imperlknge, Urlatherrke, Parerrule, Yaperlpe, Urlampe, Lwekerreye and Ilewerr landholding groups and those persons with rights and interests in the area of land and waters known as Kwerlerrethe
First Nations of the South East
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Jagera / Yuggera People
Wongkumara People
Ugarapul People
Thudgari People
Noongar People
Mamu People
Jagera People
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
Grace Smallwood and others on their own behalf and on behalf of the Birri native title claim group
Norman Price Pwerle, Tommy Thompson Kngwarreye, Tommy Walkabout Thangale And Lenny Nelson on behalf of members of the Akalperre, Amakweng, Alapanp, Arlwekarr, Arlpawe, Arnerre, Arnmanapwenty, Errene/Warlekerlange, Errweltye, Kwerrkepentye, Rtwerrpe, Tyarre Tyarre and Wake Landing Groups
Yorta Yorta Aboriginal Community
Timothy Lansen
Arthur Ah Chee and others
Liwaja Group
Beregumayin Group
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Tony Green and others
Edward Lander

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey