Aboriginal and Torres Strait Islander
The Indigenous inhabitants of mainland Australia, Tasmania and the Torres Strait Islands.
NameDateDocuments
Birriliburu People
Muluridji People
Naomi Gail Smith
Aaron Stuart & others
Aba Dhalpirrjawarra People
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Abraham Muriata and Claude Beeron on behalf of the Girramay People #2
Abraham Muriata on his own behalf and on behalf of the Girramay People
Adelaide Indigenous Community
Adnyamathanha People
Aileen Blackburn, Marilyn Pickalla Campbell, Gwenda Jarrett and others
Akerte, Atwele, Irrerlerre, Ulpmerre and Warrtharre landholding groups
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Alan Griffiths and William Gulwin on behalf of the Ngaliwurru and Nungali Peoples
Alex Bond, Bessie Bond, Alex Davidson, Barry Donas, Bill Glenbar, Lurlene Henderson, Lynette Johannessen, Andy Muckan, Melita Orcher and Edna Van Hemmen on their own behalf and on behalf of the Kabi Kabi People
Alfred Nathan et al
Alherramp, Arempey, Lyelyepwenty, Ngwenyenp and Tywerl Landholding Groups
Alison Liddy, Gavin Bassani and Peter Peter
Allan Sailor & others on behalf of the Wangkamahdla People
Alngith People
Alyawarr People
Amata Indigenous Community
Anderson & others on behalf of the Wulli Wulli People
Anderson on behalf of the Northern Cape York #3 Native Title Claim Group
Andrew Reiff & others on behalf of the members of the Ankerente, Arntinarre, Arraparre, Artwele, Atnwarle, Ilparle, Immarkwe, Lyte and Thipartherre Landholding Groups
Andrew Starkey and Joyleen Thomas
Angumothimaree Paynaranama People
Anindilyakwa People
Ankamuthi People
Ankerente, Arntinarre, Arraperre, Artwele, Atnwale, Ilparle, Immarkwe, Lyte and Thipartherre Landholding Groups
Anmatyerr People
Annie Isaac and Dinah Norman (on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group)
Annie Wonga and others on behalf of the Wanyurr Majay People
Antakirinja Matu-Yankunytjatjara People 
Anthony Kerindun & others on behalf of the Wik and Wik Way Native Title Claim Group 
April Peter and others
Arabana People
Archie Allen and others on behalf of the Kunapa, Kurtinja and Mangirriji Peoples
Ardyaloon Indigenous Community
Arrernte People
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Ashwood Farrell & others on behalf of the Murungun Yunulalda, Budal Lirijal, Mambali Amaling-Gan, Murungun Igalumba and Mambali Lajarirr Estate Groups
Atambaya Peoples
Auburn Hawkwood People
Augustine on behalf of the Jabirr Jabirr/Ngumbarl People
Australian Capital Territory Aboriginal and Torres Strait Islander Community
Avonvale Indigenous Community
Ayr Indigenous Community
Badulgal People
Bagaarrmuguwarra People
Bagot Indigenous Community
Bailai People
Baiyungu and/or Thalanyji People
Balanggarra People
Bamarrnganja group
Bamayu (Wurwanawanji-Yarrayarra),Bamayu (Titirlku), Marlinja, Ngapa Jangirlulu, Walanypirri and Wilyuku Groups
Bandjalang People
Bandjalang People #3
Banjima People
Banjo Morton Apetyarr and others
Banjo Ryan Jangala and others on behalf of the members of the Central Limbunya, Nawurlala, Parayi-Kakaru and Tjutamalin landholding groups
Barada Barna People
Bar-Barrum People
Bardi and Jawi People
Barker Bryant and others, on behalf of the Far West Coast Native Title Group
Barkindji (Barkandji) People
Barmera Indigenous Community
Barngarla Native Title Claim Group
Barngarla People
Barry Croft and others as the Barngarla Registered Native Title Claimants
Barry Croft, Elliot McNamara and Howard Richards on behalf of the Barngarla Native Title Claim Group
Barry Fisher, David Hudson and Noel Lacey on their own behalf and on behalf of the Ewamian People [the registered native title claimant for the Ewamian People Native Title Claims: QUD6009/99 and QUD6018/01 
Barry Taylor, Kevin Allen and others on behalf of the Njamal people
Barunggam People
Benjamin McDinny and others
Beregumayin Group
Bernard Pontiari Japalyi on behalf of the Jiyil and Yilyilimawu Gurindji People
Bessie Coleman & others on behalf of the Wagiman and Jawoyn Bolmo, Matjba and Wurrkbarbar Groups
Beswick Indigenous Community
Bethena McDonnell on her own behalf and on behalf of the Seven Rivers Angkamuthi Peoples
Betty Jack and others
Beverley Bates and others
Bigambul People
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Billy Coolibah Rapsin Ngajapa & others
Billy Fortune, Gladys Callope, Janet Busch, Janette Owens, Beverly Bowyang and Maureen Douglas
Billy Fortune, John Miles, Joseph Callope, Alma Douglas, Beverly Bowyang, Gertie Douglas, Gladys Callope, Janet Busch, Clara Booth, Janette Owens, Maureen Douglas and the Tagalaka People
Billy Patch and others on behalf of the Birriliburu People
Bindunbur Native Title Claim Group
Binjari Indigenous Community
Birri Gubba People
Birriah People
Boonthamurra People  
Borroloola Indigenous Community
Breadon and other family groups with responsibility for the Imarnte, Titjikala and Idracowra Estates.
Breadon and others on behalf of the Inteyere and other Landholding Groups
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Brian Sullivan, Valerie Punch, Hazel Sullivan, Stan Sullivan and Allan Naumann on their own behalf and on behalf of the Yulluna People #3
Bronwyn Bancroft, Gary Brown, Andrew Donnelly, Leonard Gordon, Kathy Malera-Bandjalan, David Mundine, Terrence Robinson, Tim Torrens, David Walker and Graeme Walker on their own behalf and on behalf of the Western Bundjalung People
Bronwyn De Sagte, Roderick Tobane, Belinda Barrowcliffe, Shirley Blake, Gemma Cronin, Sandra Page, Lurline Lillian Burke, Cepha Roma and Brett Nutley on their own behalf and on behalf of the Butchulla People
Bronwyn De Satge and others on behalf of the Butchulla People #2
Broome Indigenous Community
Budina People
Budjiti People  
Bunuba People
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
Burdal Riley, Murrungun Wunubari and Mambali Walangara Estate Groups
Burdal Yarrkala group
Burringurrah Indigenous Community
Butchulla People
Canteen Creek Indigenous Community
Carol Prior, Raymond Lampton, Colleen Power, Raylene Oui, Tanya Chatfield, Iris Glenbar, Raymond Gaston and Lenora Aldridge on their own behalf and on behalf of the Juru People
Carter on behalf of the Warrwa Mawadjala Gadjidgar and Warrwa People Native Title Claims Groups
Cecelia Ropeyarn on her own behalf and on behalf of the Atambayah Peoples
Ceduna Indigenous Community
CG (deceased) and others on behalf of the Badimia People
Charles Bigie on his own behalf and on behalf of the Dauan People
Charles David
Charles Snowball JNR on behalf of the Wajarri Yamatji People
Charles Woosup & others on behalf of the Ankamuthi People
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Charlie Moore, Leslie Harris, Fay Nicholls, Theresa Bottrell, Aaron Peterson, Anita Paterson and Fredrick Brown on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Cherbourg Indigenous Community
Christopher Bodney
Christopher Robert Bodney
Churchill Jones and others on their own behalf and on behalf of the Yinhawangka People
Circular Head Indigenous Community
Clancy Baker, Ian Connolly and Keith Mathieson Jnr on their own behalf and on behalf of the Muluridji People
Clem Riley and Mervyn Riley on their own behalf and on behalf of the Muluridji People #2
Cleophanus (Lofty) Katakarinja, and others on behalf of Imperlknge, Urlatherrke, Parerrule, Yaperlpe, Urlampe, Lwekerreye and Ilewerr landholding groups and those persons with rights and interests in the area of land and waters known as Kwerlerrethe
Clive Lyndon, Lorna Corbett and Ruben Lyndon on behalf of the Budina People
Colin Freddie & others on behalf of the Kankawarla, Kanturrpa, Kurtinja, Patta, Pirttangu, Purrurtu and Warupunju landholding groups
Colin Hamlett & others on behalf of the Wajarri Yamatji People
Connie Isaacs and anor on behalf of the Turrbal People
Coonabarabran Indigenous Community
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People 
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People
Cyril Gordon and others on behalf of the Kariyarra Abydos Native Title Claim Group
Cyril Stephen
Daguragu and Kalkaringi Indigenous Communities
Daphne Jackson and Brian Shillingsworth on their own behalf and on behalf of the Mardigan People
Darcy Hunter and others on behalf of the Nyangumarta people
Darumbal People  
Dauanalgaw (Dauan) People
David Doolan & others on behalf of the Andado, Pmere Ulperre, New Crown and Therreyererte Family Groups
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
David Miller & others on the behalf of the Birriah People
David Miller, Gracelyn Smallwood, et al
David Pearson and Dennis Douglas on behalf of the Tjayuwara Unmuru Native Title Holders
Dawn Hart and others on their own behalf and on behalf of the Djiru People
De Rose, Peter
Deborah Hobson and others on behalf of the Kuuku Ya'u People
Denis Walker2/12/1947
Dennis Forrest & others on behalf of the Nangaanya-ku Claim Group
Derby Indigenous Community
Desmond Sandy and others on behalf of the Yugara/Yugarapul People
Dieri People
Dinny McKellar, Phillip Eulo, Elizabeth McNiven, Margaret Hearn, Carolyn Hooper and Melissa Bryan on behalf of the Budjiti People
Dino Fiorino Penna and Norma Myrtle Penna 
Dixon on behalf of the Narrwan, Ngayirrirni and Kinbininggu Estate Groups
Djabugay People
Djaku-nde People
Djarindjin Community
Djugarargyn Indigenous Community
Djungan People 
Donald Hayward & others
Dooley (Winyirin) Bin Bin
Doris William and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners and as agents for the Cape York Party.29/08/2016
Dorothy (Cindy) Anderson, Daphne Jackson and Brian Shillingsworth on behalf of the Mardigan People
Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Dulcie Nicholls and others on behalf of the Bundjalung People of Byron Bay
Dulhunty People
Dunghutti People
East Comet/West Dawson People
Eastern Kuku Yalanji People
Eastern Maar People
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
Edna Bropho
Edward Ah Sam & others as the native title claimant for native title determination application QUD556/2015 (Mitakoddi and Maya People #5)
Edward Peter Mason, Mora Ellen Mason and Valda Ann Mason25/11/2013
Edward Peter Mason, Mora Ellen Mason, Valda Ann Mason, Eagle Field Pastoral Company Pty Ltd, Rhodes Creek Pastoral Company, Pty Ltd, Emin Pastoral Company Pty Ltd and Bilyana Pastoral Company Ltd25/11/2013
Elcho Island Indigenous Community
Elizabeth Dodd, Andrew (Smokey) Anderson, Gloria Santo, Christine Hero and Priscilla Michelle Huen on their own behalf and on behalf of the Gudjala People 
Elliot McNamara, Barry Croft and Howard Richards in their own right and on behalf of the Barngarla People
Elliott McNamara, Barry Croft and Howard Richards on behalf of the Barngarla People
Elvie Dann & others on behalf of the Wajarri Yamatji People
Enid Young and Petria Cavanagh in her capacity as Administrator of the Estate of Robert Conway (Deceased)
Enid Young and Robert Conway
Enoch Tranby & others on behalf of the Jirrbal Native Title Parties
Eric Rory and Others
Ernest Damien Manado and Others on Behalf of the Bindunbur Native Title Claim Group
Ernest Damien Manado, Alec Dann, Cecilia Churnside and Others
Ernest Michael Hoolihan & others on behalf of the Gugu Badhun People #3
Erubam Le People
Esther Henderson and others
Ewamian People  
Fabian Yarran
Felix Edgar, Frank Sebastien, Francis Djiagween, Patrick Dodson and Joseph 'Nipper' Roe on behalf of the Rubibi Community
First People of the Millewa-Mallee people
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Florence Bell & others on behalf of the Wakka Wakka People #3
Foster on behalf of the Kanturrpa, Ngapa, Pirrtangu, Walanyja, Walanypirri, Warranangku and Wirntiku Groups
Frank Davey and others on behalf of the Mayala #2 Native Title Group 
Franklyn Nannup & others
Fred Coleman, Erica Walker, Ross Ford, Dwayne Lewis Musgrave, Jeanne Lyall, Paul Turpin and Conrad Yeatman (Jnr) on their own behalf and on behalf of the Thaypan People
Frederick Stream, Elsa Derschow and Cheryl Yuline for themselves and on behalf of all Palyku People
Frederick Taylor & others on behalf of Yamatji Nation Claim
Gale, Dennis Charles
Gamaay Warra People
Gangalidda People
Gary John Murray and others on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Gary Theodore Mooney, Jenifer Olive Darr and Melanie Roseveen Kemp on behalf of the Yuwibara People and State of Queensland
Gebaralgal People
Gemma Cronin & others on behalf of the Butchulla People
George King (Murranji)
George King on behalf of the Yingawurnarri Estate Group
George Mye
George Wayne Shadforth and Joanne Shadforth 
Gepp-Kennedy & others on behalf of the Dieri People
Gerald McKenzie and others on their own behalf and on behalf of the Jirrbal Native Title Parties
Geraldton Indigenous Communtiy
Gia People
Gingirana People
Girramay People
Githabul People
Gkuthaarn and Kukatj People
Gkuthaarn People
Glen Colbung & others
Glenette Greenwool & Ors on behalf of the Kowanyama People
Gnardumunn Indigenous Community
Goolarabooloo People
Gooniyandi People
Gooreng Gooreng People
Gordon Coulthard and others on behalf of the Adnyamathanha people
Gorringe and others on behalf of the Mithaka People
Greg Hook, Justin Hook, Peter Tonon, Claudine Ward, Gary David Ward, Shane Andrews Ward and Yan Ward
Gudjala People
Gulngay People
Gumbaynggirr People
Gunai/Kurnai People
Gunditjmara Native Title Group
Gunditjmara People
Gundungurra People
Gungarakany People
Gunggandji People
Gunggari People
Gunggari People #3
Gurang People
Gurindji People
Guruma People
Gurungu/Kulumintini People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Guyal Bardi Bardi group
Guyal Manaburru and other Estate Groups
Gwen Peck & Ors on behalf of the Gnulli Native Title Claim Group
Harry Jakamarra Nelson, Jacob Jungarrayi Spencer and Bob Jupurrurla Dixon
Harvey Murray & Ors on behalf of Yilka Native Title Claimants
Helicopter Tjungarrayi
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Hunter Indigenous Community
Ijiparta Group
Ilkewartn People
Ilperrelhelam, Malarrarr, Nwerrarr, Meyt, Itnwerrengayt and Ampwertety landholding estate groups
Iman People
Imarnte Native Title Claim Group
Imperlkgne, Urlatherrke, Pmerketerenye, Yaperlpe, Lthalaltweme and Merina landholding groups
Imperlknge, Urlatherrke, Parerrule, Yaperlpe, Urlampe, Lwekerreye and Ilewerr landholding groups and those persons with rights and interests in the area of land and waters known as Kwerlerrethe
Inala Indigenous Community
Indjalandji-Dhidhanu People
Indulkana Indigenous Community
Injinoo Indigenous Community
Inkerman Traditional Owners
Innisfail Indigenous Community
Inverell Indigenous Community
Ipmengkere, Murtikutjara, Aniltika, Twenge, Inteyere, and Impengkere Landholding Groups
Ivan Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Ivanhoe Indigenous Community
J.E. (deceased) & Ors on behalf of the Gnulli #2 Native Title Claim Group
Jabirr Jabbir People
Jack & Others on behalf of the Imarnte, Titjikala and Idracowra Estate Groups
Jacob Riley and Others on behalf of the Burdal Riley, Murrungun Wunbari and Mambali Walangara Estate Groups
Jagera / Yuggera People
Jagera People
Jalajirrpa, Kunapa, Pirrtangu, Kurtinja and Mangirriji Groups
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
James Saltner and others on their own behalf and on behalf of the Djaku-nde and Jangerie Jangerie Peoples
Janet Busch and others (Tagalaka Party)
Janet Busch and others on their own behalf and on behalf of the Tagalaka People #2
Jangerie Jangerie People
Jangga People
Janice Austin & others on behalf of the Kirrae Whurrong People 
Janice Barnes, Jessie Driver, Owen McEvoy, Deree King and Patrick Fisher on their own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Jarlmadangah Indigenous Community
Jarowair People
Jarrimanu Group
Jaru People
Jasmine Cavanagh, Enid Young, Robert Conway and Clayton Smith
Jawoyn Bolmo, Matjba and Wurrkbarbar Group
Jean Leyland and others
Jean Leyland and others for and on the behalf of the Balanggarra Claim Group #3
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Jessie Brown and others on behalf of the Dragoman People
Jessie Roberts and & Others (for and on behalf of the Najig and the Guyanggan Nganawirdbird Groups)
Jimmy Wavehill (on behalf of the Wubalawun Group)
Jinibara People
Jipalpa-Winitjaru landholding group
Jirrbal People
John Ashburton and others on behalf of the Puutu Kunti Kurrama People and the Pinikura People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
John Thomas Oxenham and others on behalf of the Malgana People
John Walter Graham and others on behalf of the Ngadju People
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Johnson Chippendale & others on their own behalf and on behalf of the Wuthathi People
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Josephine Farrer & others on behalf of the Ngarrawanji Native Title Claim Group
Josephine Forrest & others on behalf of the Yi-Martuwarra Ngurrara Native Title Group
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Junee Indigenous Community
Jurruru People
Juru People
Juru, Gia and Ngaro people
Kabi Kabi People
Kalka Indigenous Community
Kalkadoon People
Kaltjiti Indigenous Community
Kalumburu Indigenous Community
Kangoulu People
Kankawarla, Kanturrpa, Jajinyarra, Linga, Patta, Pirrtangu, Purrurtu, Wapurru and Yurtuminyi Landholding Groups
Kankawarla, Kanturrpa, Kurtinja, Patta, Pirttangu, Purrurtu and Warupunju landholding groups
Kanturrpa, Ngapa, Pirrtangu, Walanyja, Walanypirri, Warranangku and Wirntiku Groups
Karajarri People
Karalundi Indigenous Community
Kariyarra People 
Karranjini Group
Katanning Indigenous Community
Kath Walker (Oodgeroo Noonuccal)3/11/1920
Katherine George and Others
Kathleen Eva Pinkerton & others for and on behalf of themselves and the Widi Mob Claim Group
Kaurareg People
Kaytetye People
KD (deceased) on behalf of the Mirning People
Keith Rory and Others
Kempsey Indigenous Community
Kenneth Andrew Vivian (as executor for estate of Jillian Mary Jenyns)
Kerry Blackman, Dean Sarra, Lurleen Blackman, Richard Johnson, Nathanael Minniecon and Matthew Cooke on their own behalf and on behalf of the Bailai, Gurang, Gooreng Gooreng, Taribelang Bunda People
Kerry Blackman, Dean Sarra, Lurleen Blackman, Richard Johnson, Nathaniel Minniecon, Matthew Cooke and Neville Johnson
Kevin Lance Quall and Eric Fejo
Kevin Stream, Tammy O'Connor Peter Jaffrey and others on behalf of the Palyku People (Palyku #2)
Kinbininggu group
Kiwirrkurra People
Kokatha People
Kooma People
Kowanyama People
Kukatja People
Kuku Thaypan People
Kuku Thaypan People
Kuku Yalanji People
Kularja Group
Kulkalgal People  
Kullilli People
Kunapa, Kangawarla, Kanturrpa, Marntikara, Ngarrka and Pirrtangu Estate Groups
Kurrama People
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Kuruma Marthudunera People
Kurungal People
Kuuku Ya'u People
Kwaty and Tywerl landholding groups
Lajamanu Indigenous Community
Lappi Lappi People
Larry Woosup and others
Larry Woosup, Asai Pablo, Charles Woosup, Walter Moses, Anzac McDonnell, Francis Brisbane, Meun Lifu, George Pausa and Bernard Charlie on their own behalf and on behalf of the Northern Cape York #1 Peoples
Laverton Indigenous Community
Lawrence Daphney and others on behalf of the Kowanyama People
Leedham Papertalk & others for and on behalf of themselves and the Widi Mob Claim Group
Len Royee and Lorraine Muckan on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Len Royee and others on their own behalf and on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Les Budby and Cecil Brown Jnr on behalf of the Barada Barna People
Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People
Leslie Harris and others on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Leslie Hayes & Ors on behalf of the Thalanyji People
Lija/Muwartpi Group
Lillian Williams and others on behalf of the Yaegl People
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Linda Jane Vilder, Dulcie Nicholls, Yvonne Stewart, Stan Kay, Norman Graham and Brian Kelly on behalf of the Bundjalung People of Byron Bay
Liwaja Group
Liyartu-Walamarnta Group
Lombadina Indigenous Community
Longreach Birdum Group
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Lota Warria on behalf of the Kulkalgal
Louis Boyd Toby and others on their own behalf and on behalf of the Gangulu Native Title Claim Group
Lynette Dunn and Nabaru (Billy) Landy on behalf of the Karnapyrri Claim Group
Lynette Gail Blucher and others (the Gaangalu Nation People Applicant)
Mabuiag People
Maggie John and others on behalf of the Malarngowem Native Title Claim Group
Malachy Hobbs and others on behalf of the Ngurrara People
Malarngowem Native Title Claim Group
Malcolm Ryder & others
Malgana People
Mamu People
Mandandanji People
Mandilarri-Ildugij, Mangalarra, Muran, Gadurra, Minaga, Ngayndjagar, and Mayorram Peoples
Margaret Smallwood et al
Margaret Todd, Lindsey Todd and Phyllis Harris
Marjorie Charlie and others
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Mark Manolis & Ors on behalf of the Yawuru Community
Mark Wallace and others on behalf of the Boonthamurra People
Marlinja/Kidpawurru
Marshall Foster and Others on behalf of the Gunggari People
Marshall Foster, Bradley Raymond Saunders, Reeghan Finlay, Jamie Robert Frid, Don Harding, Michelle Saunders, and Grant Jackson on behalf of the Gunggari People
Masig People
Mavis Sarmardin, David Riley, Marlene Speechley, Elizabeth Dempsey, Thelma Parker and Charles Page Jnr. on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #1 and Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #2.
Mayala People
Meekatharra Indigenous Community
Melanie Roseveen Kemp on her own behalf and on behalf of the Yuwibara People
Members of Jamangku, Japuwuny, Parlakuna-Palkinykarni and Yilyilyimawu landholding groups
Members of the Central Limbunya, Nawurlala, Parayi-Kakaru and Tjutamalin landholding groups
Meriam People
Meun Lifu on his own behalf and on behalf of the Gudang Yadhaykenu Peoples
Michael Clinch and Robert William Dunn
Michael Ross and others on their own behalf and behalf of the Cape York United Number 1 Claim and Patricia Pascoe and others on their own behalf and on behalf of the Kanthanampu People
Michael Ryan (Snr) and others on behalf of the Warrgamay People
Mid West Football Academy Indigenous Parent Body
Mildura Aboriginal Community
Mimili Indigenous Community
Mingli Wanjurri McGlade (formerly Wanjurri-Nungala)
Minmarama Park Community
Miriam Atkins and others on behalf of Gingirana people
Mirning People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Mithaka People
Mora Ellen Mason
Morrison on behalf of Kunapa, Kangawarla, Kanturrpa, Marntikara, Ngarrka and Pirrtangu Groups
Mr Gary Manballoo, Ms Amy Marrapunyah, Ms Ivy Brumby, Ms Jessie Brown, [JE (dec)], Ms Marie Dowling, [RB (deceased)] on behalf of the Dagoman People.
Mr Lloyd Stewart (aka Con Stewart), Ms Evelyn (Dawn) Johnson and Mrs Catherine (Nola) Joseph on their own behalf and on behalf of the Tableland Yidinji People
Mr Ludwig Benignus Jochheim
Mualgal People
Mullewa Indigenous Community
Mungindi Indigenous Community
Murranjayi Group
Murray Bridge Indigenous Community
Murray Walden Jnr and Others on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples
Murrumggum Kunakingka group
Muuki Taylor, Waka Taylor, Daniel Walbidi, Meridoo Walbidi, Corina Jadai and Simon Frank
Muuki Taylor, Waka Taylor, Donald Moko and Janice Bullen
Muundhiwarra People
Nanda People
Nangaanya-ku Claim Group
Napau Pedro Stephen
Napranum Indigenous Community
Narrwan, Ngayirrirni and Kinbininggu Estate Groups
Nauiyu Nambiyu Indigenous Community
Ned David
Neil Alan Angus, Narelle Gaye Angus, Luke Gregg Angus25/11/2013
Nelson Hogan Durrayjaba and others
Neowarra, Paddy
Ngadjon Jii People
Ngadju People
Ngadjuri People
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngarla People
Ngarlawangga People
Ngaro People
Ngarrawanji Native Title Claim Group
Ngarrindjeri People
Ngirtinku Group
Ngulupi People
Ngumbarl people
Ngunnawal People
Nguraritja People
Ngurrara People
Ngururrpa People
Ngwarray on behalf of the members of the Alhankerr, Atwel/Alkwepetye, Ilkewarn, Kwaty, Mpweringke, Ntyerlkem/Urapentye and Tywerl Landholding Groups
Nharnuwangga People
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
Nimanburr People
NM [name withheld for cultural reasons], Nigel Wilkes & others
Noel Pearson1/01/1965
Nona on behalf of the Saibai Dauan, Mabuiag, Badu and Boigu Peoples
Noongar People
North Eastern Tasmanian Indigenous Community
North Stradbroke Island Indigenous Community
Northern Cape York Group #2
Northern Cape York Group #3
Northern Kaanju People
Nukunu People
Nulleywah Indigenous Community
Nungali/Ngaliwurru People
Nyamal People
Nyangumarta People
Nyikina Mangala People
Nyiyaparli people
Nyul Nyul People
Nywaigi People
Olkola People
Olkola/ Kunjen People
Pacey & others on behalf of the Gumbaynggirr People
Palyku People
Parnkalla People
Patricia Conlon and Others
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Patricia May Brimble, Raymond Wake, Marie Coleman and Elsie Kyle on their own behalf and on behalf of the Gia People
Patricia Pascoe and others on their own behalf and on behalf of the Kanthanampu People
Patrick Silvester and others on behalf of the Iman People #2
Patrick Thaiday
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Pearl Gordon and others on behalf of the Malarngowem Part B Native Title Claim Group
Pegler on behalf of the Widi People of the Nebo Estate #1
Peppimenarti Indigenous Community
Perth Indigenous Community
Peter De Rose and Mary Anderson for and on behalf of the Tjayiwara Unmuru People
Peter Gary Williams and others on behalf of the Gumbaynggirr People
Peter Lansen & others on behalf of the Guyal Manaburru, Burdal Mingkanyi, Burdal Riley, Murrungun Wunubari, Murrungun Baluganda/Langgabany, Mambali Walangara, Mambali Ngubayin and Mambali Nangguya Estate Groups
Philip Ulamari
Phillip George and Leanne Edwards on their own behalf and on behalf of the Gkuthaarn and Kutkatj People
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Philomena David
Pikilyi landholding group
Pila Nguru People
Pilliga Aboriginal Community
Pinda (OT Downs) group
Pinikura People
Pinjarra Indigenous Community
Pinkakujarra Group
Pipalyatjara Indigenous Community
Pitta Pitta People
Pompey Raymond
Poruma People
Pukatja Indigenous Community
Puutu Kunti Kurrama People
Quandamooka People
Ramindjeri People
Raymond Lampton and Others on behalf of the Juru People
Reg Yarran (Jnr) & others
Reginald Joseph Morganson, et al
Richard Doyle et al on behalf of the Iman People
Rita Augustine on behalf of the Jabirr Jabirr Native Title Claim Group
Robe River Kuruma People
Robert Anderson on his own behalf and on behalf of the Quandamooka People
Robert Clancy & Ors on behalf of the Auburn Hawkwood People
Robert O'Keefe Snr & others on behalf of the Wurdaliya Garambarini & other Estate Groups
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Roma Indigenous Community
Rosalie Elizabeth Turner, DOuglas Edward Arthur Turner, Lindsay John Thomas, Helen Renae Webb and Ian Clarence Webb (together the application in relation to the Nukunu NAtive Title Claim)
Rosie Charlie on behalf of the Leregon (Langanjun) Clan of the Yawuru People
Rrumburriya Mararabarna estate group
Rubibi Claim Group
Russell Coulthard and Alwyn Hamilton McKenzie
Russell Doctor & others on their own behalf and on behalf of the Bigambul People
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Saibai People
Sally Mumbin, Denise Williams and Bill Harvey Snr on behalf of the Wardaman and Jawoyn People
Sam Backo & others
Sandy Davies & others for and on behalf of themselves and the Hutt River Claim Group
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Selwyn James Appo and others on their own behalf and on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Shane Phyball and others on behalf of the Gumbaynggirr People
Sharon Crowe & Ors on behalf of the Gnulli #3 Native Title Claim Group
Shepparton Indigenous Community
Shirley Purdie & others on behalf of the Yurriyangem Taam Native Title Claim Group
signatories on their own behalf and on behalf of the Awabakal and Guringai People
Silen David
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
South Coast People native title claim group
St George Indigenous Community
Stephen Brooks & Others
Stephen Kelly & others for and on behalf of themselves and the Southern Yamatji Claim Group
Sunshine Coast Indigenous Community
Susan Bessie Shann and Harry Athol Shann25/11/2013
Taepadhighi People
Tagalaka People
Tammy O'Connor and others on behalf of the Palyku People
Taribelang Bunda People
Taungurung People
Teddy Biljabu, Kevin Fred, Patricia Fry, Lindsay Hardcase, Grant Judson, Ben Odapanie, Colin Peterson, Neil Pitu (Bidu), Pincher Rubin, Nancy Taylor and Kenny Thomas on behalf of the Martu No 1 Claim Group
Teddy Hunter and others
Terrance Taylor and Jacky Green on their own behalf and on behalf of the Gangalidda and Garawa People
Terrence Taylor and Jacky Green on their own and on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples #2
Tex on behalf of the Lappi Lappi and Ngulupi Claim Group
Thalanyji People
Thanakwith People
The Alhankerr, Atwel/Alkwepetye, Ilkewarn, Kwaty, Mpweringke, Ntyerlkem/Urapentye and Tywerl Landholding Groups
The Badpa Group
The Combined Mandingalbay Yidinji Gunggandji People
The Esperance Nyungar People
The Gawler Ranges People
The Guyal Wurrungguy group
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
The Mambali Amaling Gan, Murungun Igalumba, Murungun Milgawirri, Budal Yuwaran and Guyal Bardi Bardi Dumnyun Ngatanyana Estate Groups
The Murungun Yunulalda, Budal Lirijal, Mambali Amaling-Gan, Murungun Igalumba and Mambali Lajarirr Estate Groups
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Thoo Thoo Wanhina People
Thudgari People
Tiwi Indigenous Community
Tjayiwara Unmuru People
Tjiwarl People
Tjungundji People
Tjurabalan People
Tom Congoo & others on behalf of the Bar-Barrum Native Title Parties
Tom Congoo and others on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum Native Title Parties
Tommy Lyons
Tony Foster and others on behalf of Jalajirrpa, Kunapa and Pirrtangu Groups
Tony Green and others
Torrens & ors on behalf of the Western Bundjalung people
Torrens and others on behalf of the Western Bundjalung People
Torres Strait Islanders of the Regional Seas Claim Group
Townsville Indigenous Community
TR (deceased) and others on behalf of the Kariyarra Pipingarra Native Title Claim Group
Traditional Owners from coastal Maningrida to the headwaters of the Katherine and Mann Rivers
Tumut Indigenous Community
Turner on behalf of the Nukunu People
Turrutpa-Jalapirri Group
Ugar People
Ugarapul People
Untiri Pulka Claim Group
Urapuntja Indigenous Community
Valentine Nona, Leonard Andy, Cherrie Glasson, Wesley Lenoy, Rona Hart
Valerie Douglas, Cecil Goodman, Roger Kelly on their own behalf and on behalf of the Lardil, Yangkaal, Gangalidda and Kaiadilt Peoples
Vera Florence Ketchell and others on behalf of themselves and on behalf of the Ngadjon-Jii People
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
Veronica Wilson & others
Victor Barunga, Heather Umbagai, Kenny Oobagooma, Janet Oobagooma, Donny Woolagoodja, Nelson Barunga and Fredmund Oobagooma
Victor Lawrence, Allan Creek and Phillip Port, on their own behalf & on behalf of the Wik Mungkan People, the Southern Kaanju People and the Ayapathu People.
Victor Maund, Stephen Brooks, Alfred Joyce, Henry Epong, Anthony Edwards, Brenda Matheson and Dean Purcell on their own behalf and on behalf of the Mamu People
Victor Nona
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Vincent Branson and others
Vincent Coulthard and others
Vincent Coulthard and others
Vincent Fulton and others on behalf of the Mambali Amaling Gan, Murungun Igalumba, Murungun Milgawirri, Budal Yuwaran and Guyal Bardi Bardi Dumnyun Ngatanyana Estate Groups
Violet Clark & others on their own behalf and on the behalf of the Gariwerd People
Violet Drury & others
Violet Drury and ors on behalf of the Nanda People v the State of Western Australia
Virginia Wyles, Christine George & others on their own behalf and on behalf of the Gurambilbarra Wulgurukaba People
Waanyi People
Wadawurrung People
Wadja People and Gangulu Nation
Wagga Wagga Indigenous Community
Wagiman Group
Wajarri People
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Wakathuni Indigenous Community
Wakaya People
Wakka Wakka People
Walamarnta Group
Walgalu People
Walmajarri People
Wama, Paddy
Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Wangkamahdla People
Wangkangurru / Yarluyandi Peoples
Wanjina-Wunggurr Community
Wanyurr Majay People
Warninki-Kajalangujku Group
Warraber People
Warranangku Group
Warrangku People
Warrgamay People
Warrungu People
Warrwa People
Warumungu People
Watakinpirri landholding group
Wayne William Crisp and Glenda Desley Crisp
Weipa Peninsula People
West Wyalong Local Aboriginal Land Council
Western Bundjalung People
Western Downs Unclaimed Area Native Title Group
Western Wakka Wakka People
Western Yalanji People
Widi People
Wiggan and others on behalf of the Mayala People
Wik and Wik-Way People 
Wik Mungkan People
William Charles Bates and ors on behalf of the Barkandji Traditional Owners
William Doyle, Noelene Dempsey, Ilona Parter, Sonny Condren, Hazel Munro, Sue Samardin Jr, Pat Kyle, Connie Craigie and Doug Bruce on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People.
Wiluna Indigenous Community
Wiluna People
Wilyakali People
Wilyuku Group
Winparrku landholding group
Wiradjuri People
Wirangu People
Wiri People
Wongkumara People
Wonnarua People
Worimi People
Wotjobaluk People
Wotjobaluk, Jaadwa, Jadawadjali, Wergaia and Jupagulk Peoples
Wubalawun Estate Group
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Wulli Wulli People
Wurdaliya Garambarini, Mambali Nangguya, Rrumburriya Ngurrmu/Jawuma and Murrungun Wunubari Estate Groups
Wurundjeri People
Wuthathi People
Wuyaliya Warrgi estate group
Yaburara Mardudhunera People
Yadaikana (Yadhaykenu) Peoples
Yaegl People
Yakanarra Indigenous Community
Yakka Yakka Aboriginal Community
Yalata People
Yamatji People
Yandruwandha / Yawarrawarrka Peoples
Yankunytjatjara People
Yarrangi Riwi Yoowarni Gooniyandi People
Yarripilangu-Karrinyarra landholding group
Yawuru People
Yeerrkoya People
Yidinji People
Yilpara Indigenous Community
Yiman People
Yindjibarndi People
Yinggarda People
Yinhawangka People
Yinwam (Yianh) Peoples
Yirrganydji People
Yirrkala Bark Petition Signatories
Yuelamu Indigenous Community
Yuendumu Indigenous Community
Yugul Mangi Group of Elders
Yuin People
Yulluna People
Yungngora People
Yupungathi People
Yurriyangem Taam Native Title Claim Group
Yuwibara People
Ywel Anmatyerr People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey