Native Title Claimants (registered)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who have made an application for the legal recognition of their native title rights and interests with the Federal Court and who have fulfilled the requirements to be included on the Register of Native Title Claims.
NameDateDocuments
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Akerte, Atwele, Irrerlerre, Ulpmerre and Warrtharre landholding groups
Akwerlpe-Waake People
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Alan George Dempsey Peltharre, Ronnie Webb Peltharre and Raymond Webb Penangke
Alawa People
Anatakarinya People
Angelina Cox, Angie Cox, Annabelle Stewart, Arness James,Charleston Cox, Darryl Hughes, Gary Hughes, Harold Ashburton,Maudie Dowton, Mitchell Drage and Maurice Daublin on behalf of the Puutu Kunti Kurrama and Pinikura People
Anthony Kerindun and others on their own behalf and for and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples 
April Peter and others
Arrawatyen People
Arthur Ah Chee and others
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Bailai People
Baiyungu and/or Thalanyji People
Bamayu (Wurwanawanji-Yarrayarra),Bamayu (Titirlku), Marlinja, Ngapa Jangirlulu, Walanypirri and Wilyuku Groups
Barngala People
Barngarla Native Title Claim Group
Barry Fisher, David Hudson and Noel Lacey on their own behalf and on behalf of the Ewamian People [the registered native title claimant for the Ewamian People Native Title Claims: QUD6009/99 and QUD6018/01 
Baryulgil Bundjalung People
Ben Ward, Kim Aldus, Frank Chulung, Sheba Dignari, Maggi John, Chocolate Thomas, Danny Wallace, Carol Hapke, Nancy Dilyai, Pamela Simon, Jerry Moore and Paddy Carlton (Miriuwung Gajerrong #4 Claimants)
Beregumayin Group
Bidjara People
Bigambul People
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Birri People
Breadon and other family groups with responsibility for the Imarnte, Titjikala and Idracowra Estates.
Burdal Riley, Murrungun Wunubari and Mambali Walangara Estate Groups
Burrnga People
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Clancy McKellar, Iona Dawn Smith, Ernest (Hope) Ebsworth, Rosemary (Rose) Anne Wilson, Margaret Anne Collins, Sharleen Louise Knight, Archie Ebsworth and Noelene Margaret Edwards
Colin Johnson and others on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Colin Saltmere and Hazel Windsor on their own behalf and on behalf of the Indjalandji-Dhidhanu People
Dangalaba People
Darug People
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
David Stock, Gordon Yuline, Raymond Drage, Billy Cadigan and Victor Parker on their own behalf as registered native title claimant and on behalf of the Niyayparli People.
Dharrpa Warra People
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Djamundjung People
Dorothy Lawson, Phillip Lawson and Others on behalf of the Barkandji People
Dorrie Prowse and others on behalf of the Yulluna People
Eastern Maar People
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
Edward Lander
Elizabeth Jacobs, Royce Richardson, Priscilla Broome, Lizabeth Johnson, Ernest McAvoy (Junior), Paul Hegarty, Peter Mickelo, Bernadette Anderson, Patrick Malone, Lillian Harrison, Cliff Kina, Gavin Costelloe, Marshall Saunders on behalf of the Kangoulu
Erubam Le People
First Nations of the South East
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Gangulu Native Title Claim Group
Gary Hudson and Others on their own Behalf and on Behalf of the Kowanyama Native Title Group.
Gary John Murray, Robert Herbert Nicholls, Rodney John Carter, Graham John Atkinson, Carmel Priscilla Barry and Connie Harrison-Edwards on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
George King (Murranji)
Gingirana People
Glenda Chalker and Rebecca Chalker on behalf of the Cubbitch Barta Clan of the Dharawal People
Grace Smallwood and others on their own behalf and on behalf of the Birri native title claim group
Gugu Badhun People 
Gulaal People
Gumbaynggirr People
Gunditjmara Native Title Group
Gurang People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Guyal Manaburru and other Estate Groups
Heather Wilson and Others on behalf of the Elliott (Gurungu/Kulumintini) Group and Others
Ijiparta Group
Iliyarne People
Iman People
Iman People # 2 Native Title Claim Group
Imarnte Native Title Claim Group
Imperlknge, Urlatherrke, Parerrule, Yaperlpe, Urlampe, Lwekerreye and Ilewerr landholding groups and those persons with rights and interests in the area of land and waters known as Kwerlerrethe
Indjilandi People
Ipmengkere, Murtikutjara, Aniltika, Twenge, Inteyere, and Impengkere Landholding Groups
Jabirr Jabbir People
Jack and Lena Cavanagh
Jagera / Yuggera People
Jagera People
Jalajirrpa, Kunapa, Pirrtangu, Kurtinja and Mangirriji Groups
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
Jarrimanu Group
Jawoyn Bolmo, Matjba and Wurrkbarbar Group
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Jirandali People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Kamilaroi People
Kankawarla, Kanturrpa, Kurtinja, Patta, Pirttangu, Purrurtu and Warupunju landholding groups
Kate Doolan and others on behalf of the Butchulla Land and Sea Claim Applicants
Kevin Lance Quall on behalf of the Danggalaba & Kulumbiringin People
Kokotha People
Kudjula People
Kuja People
Kularja Group
Kulumbiringin People
Kunapa, Kangawarla, Kanturrpa, Marntikara, Ngarrka and Pirrtangu Estate Groups
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Kwaty and Tywerl landholding groups
Larrakia People
Latji Latji and Wergaia Peoples
Lesley Foster Jampijinpa, Jimmmy Jones Jampijinpa, Mick Waake Jampijinpa, Mona Heywood Nungarrayi
Leslie Weribone and others in their capacity as the registered native title claimants for the Mandandanji People's native title claim6/11/2008
Lillian Harrison & others on behalf of the Kangoulu
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Lindsay Bird Ampetyane, Harold Paine Ampetyane et al
Liwaja Group
Liyartu-Walamarnta Group
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Lyentyawel Ileparranem People
Malarngowem Native Title Claim Group
Mamu People
Mandandanji People
Mandilarri-Ildugij, Mangalarra, Muran, Gadurra, Minaga, Ngayndjagar, and Mayorram Peoples
Mandingalbay Yidinji People
Mara People
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Marlinja/Kidpawurru
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Members of the Central Limbunya, Nawurlala, Parayi-Kakaru and Tjutamalin landholding groups
Mingginda People
Miriuwung Gajerrong People
Mirning People
Mirrar People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Mr Gary Manballoo, Ms Amy Marrapunyah, Ms Ivy Brumby, Ms Jessie Brown, [JE (dec)], Ms Marie Dowling, [RB (deceased)] on behalf of the Dagoman People.
Mr George Dempsey Peltharre, Kwementyaye Cleary Angale, Ronnie Webb Peltharre, Raymond Webb Penangke
Mr Lui David and others
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Murinkura People
Murinpatha People
Murranjayi Group
Narrwan, Ngayirrirni and Kinbininggu Estate Groups
Narungga People
Native Title Parties to the West MacDonnell National Park Indigenous Land Use Agreement
Ngaatha Warra People
Ngalakan People
Ngirtinku Group
Ngurrara People
Nguurruumungu Warra People
Nguymbaarr Nguymbaarr Warra People
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
Nimanburr People
Noongar People
Norman Price Pwerle, Tommy Thompson Kngwarreye, Tommy Walkabout Thangale And Lenny Nelson on behalf of members of the Akalperre, Amakweng, Alapanp, Arlwekarr, Arlpawe, Arnerre, Arnmanapwenty, Errene/Warlekerlange, Errweltye, Kwerrkepentye, Rtwerrpe, Tyarre Tyarre and Wake Landing Groups
Northern Cape York Group #2
Nugal Warra People
Nukunu People
Nyul Nyul People
Pantharrpilenhe Community
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Persons who are ngurraritja 14/12/2014
Philip Ulamari
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Pinkakujarra Group
Pompey Raymond
Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Puutu Kunti Kurrama People
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
Sonia Gala and others on behalf of the Butchulla People
South Coast People native title claim group
Southern Barada & Kabalbara People
Stephen Brooks & Others
Thanil Warra People
Thayorre People
The Esperance Nyungar People
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
The Mambali Amaling Gan, Murungun Igalumba, Murungun Milgawirri, Budal Yuwaran and Guyal Bardi Bardi Dumnyun Ngatanyana Estate Groups
The Murungun Yunulalda, Budal Lirijal, Mambali Amaling-Gan, Murungun Igalumba and Mambali Lajarirr Estate Groups
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Thiithaarr Warra People
Thudgari People
Thuubi Warra People
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Timothy Lansen
Tjaruwa Anderson
Tony Green and others
Trevor Close
Tubbagah People
Turrutpa-Jalapirri Group
Ugarapul People
Untiri Pulka Claim Group
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Wagaman People
Wagiman Group
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Walamarnta Group
Walgar People
Waluwarra People
Wandarang People
Wangkamahdla People
Wangkangurru / Yarluyandi Peoples
Wangkumarra People
Wardaman People
Warninki-Kajalangujku Group
Warrgamay People
Western Yalanji People
William Charles Bates and ors on behalf of the Barkandji Traditional Owners
William John Kennedy (Senior) and Kaylene Pamela Clarke
Wilyuku Group
Wongatha Claim Group
Wong-Goo-Tt-Oo People
Wongkumara People
Wotjobaluk People
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Wurdaliya Garambarini, Mambali Nangguya, Rrumburriya Ngurrmu/Jawuma and Murrungun Wunubari Estate Groups
Yabi Dinah People
Yadgalah People
Yaegl People
Yandruwandha / Yawarrawarrka Peoples
Yirandali People
Yorta Yorta Aboriginal Community
Yugunga-Nya People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey