Registered Aboriginal Party (Vic)
Traditional Owner groups legally recognised under the Aboriginal Heritage Act 2006 (Vic).
NameDateDocuments
April Peter and others
Barengi Gadjin Land Council Aboriginal Corporation RNTBC16/03/2005 
Benjamin McDinny and others
Beregumayin Group
Billy Ellis JNR
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Brian Richard O'Connell
Brian Sidney Betts, Jill Elizabeth Betts and Brian John Betts
Bunurong Land Council Aboriginal Corporation30/06/2000 
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
Corina Jadai
Daniel Walbidi
David Noel Weber
Dja Dja Wurrung Clans Aboriginal Corporation10/09/2004 
Donald Moko
Eastern Maar Aboriginal Corporation RNTBC11/07/2011 
First People of the Millewa-Mallee Aboriginal Corporation 23/07/2015 
Geoff Barton
Gladstone Ports Corporation Limited
Gordon Charles Easton and Eileen Jean Easton
Gregory Noel Vicary Sherwin
Gunaikurnai Land & Waters Aboriginal Corporation RNTBC15/05/2008 
Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation RNTBC21/07/2006  
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
James Saltner and others on their own behalf and on behalf of the Djaku-nde and Jangerie Jangerie Peoples
Janice Bullen
John Ashburton and others on behalf of the Puutu Kunti Kurrama People and the Pinikura People
John Charles Keane
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Liwaja Group
Louise Ann Battye and Richard John Harries
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Mark Wallace and others on behalf of the Boonthamurra People
Matthew Donald Parkinson
Meridoo Walbidi
Michael Gibson and Marie Therese Gibson
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Nelson Hogan
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Randal Kenneth Newsham
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Rrumburriya Mararabarna estate group
Russell Coulthard and Alwyn Hamilton McKenzie
Shane William Joseph Warner and Peta Warner
Simon Frank
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Tony Green and others
Victor Barunga, Heather Umbagai, Kenny Oobagooma, Janet Oobagooma, Donny Woolagoodja, Nelson Barunga and Fredmund Oobagooma
Vincent Coulthard and others
Wadawurrung Traditional Owners Aboriginal Corporation21/05/2019 
Warranangku Group
Wendy Roper & others for and on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group
William Charles Bates and ors on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Wubalawun Group And The Badpa (Daly Waters) Group
Wurundjeri Woi Wurrung Cultural Heritage Aboriginal Corporation RNTBC 
Wuyaliya Warrgi estate group
Yorta Yorta Nation Aboriginal Corporation27/11/1998 

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey