Native Title Applicant
A Native Title Applicant is an Indigenous person or group of people who make an application to the Federal Court for the legal recognition of their native title rights and interests.
NameDateDocuments
Nyiyaparli People #3
Aaron Stuart & others
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Alan Griffiths and William Gulwin on behalf of the Ngaliwurru and Nungali Peoples
Alan Young on behalf of the Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingwunarri Group, the Liwi Group, the Luwaja Group, the Nirrina Group and the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Alexander Brown, Jeffrey Brown, Clinton Coke and Charlie Coppin on behalf of the Ngarla People
Allan Sailor & others on behalf of the Wangkamahdla People
Allec Illin and others on their own behalf and on the behalf of Bindal People # 2
Anderson & others on behalf of the Wulli Wulli People
Andrew Nicholas Glenn
Andrew Passi on behalf of the Meriam People
Andrew Reiff & others on behalf of the members of the Ankerente, Arntinarre, Arraparre, Artwele, Atnwarle, Ilparle, Immarkwe, Lyte and Thipartherre Landholding Groups
Andrew Starkey and Joyleen Thomas
Annie Isaac and Dinah Norman (on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group)
Annie Wonga and others on behalf of the Wanyurr Majay People
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
April Peter and others
Archie Allen and others on behalf of the Kunapa, Kurtinja and Mangirriji Peoples
Arthur Ah Chee and others
Ashwood Farrell & others on behalf of the Murungun Yunulalda, Budal Lirijal, Mambali Amaling-Gan, Murungun Igalumba and Mambali Lajarirr Estate Groups
Augustine on behalf of the Jabirr Jabirr/Ngumbarl People
Bandjalang People #3
Banjo Morton Apetyarr and others
Banjo Ryan Jangala and others on behalf of the members of the Central Limbunya, Nawurlala, Parayi-Kakaru and Tjutamalin landholding groups
Barry Hunter and others on their own behalf and on behalf of the Djabugay People
Barunggam People
Bernard Pontiari Japalyi and Ida Malyika Nampiyin on Behalf of the Jiyilijurrung and Yilyilimawu Gurindji People
Bessie Coleman & others on behalf of the Wagiman and Jawoyn Bolmo, Matjba and Wurrkbarbar Groups
Betty Jack and others
Beverley Bates and others
Billy Coolibah Rapsin Ngajapa & others
Bobby West and Joshua Booth
Breadon and others on behalf of the Inteyere and other Landholding Groups
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Bronwyn De Satge and others on behalf of the Butchulla People #2
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
Button Jones
Carter on behalf of the Warrwa Mawadjala Gadjidgar and Warrwa People Native Title Claims Groups
CG (deceased) and others on behalf of the Badimia People
Charles David
Charles Snowball JNR on behalf of the Wajarri Yamatji People
Charles Woosup & others on behalf of the Ankamuthi People
Christopher Bodney
Christopher Robert Bodney
Clarrie Smith on behalf of the Nharnuwangga, Wajarri and Ngarla People
Cleophanus (Lofty) Katakarinja, and others on behalf of Imperlknge, Urlatherrke, Parerrule, Yaperlpe, Urlampe, Lwekerreye and Ilewerr landholding groups and those persons with rights and interests in the area of land and waters known as Kwerlerrethe
Clive Lyndon, Lorna Corbett and Ruben Lyndon on behalf of the Budina People
Colin Freddie & others on behalf of the Kankawarla, Kanturrpa, Kurtinja, Patta, Pirttangu, Purrurtu and Warupunju landholding groups
Colin Freddie and others on their own behalf and on behalf of the Kankawarla, Kanturrpa, Jajjinyarra, Linga, Patta, Pirrtangu, Purrurtu, Wapurru and Yurtuminyi landholding groups
Colin Hamlett & others on behalf of the Wajarri Yamatji People
Connie Isaacs and anor on behalf of the Turrbal People
Cyril Gordon and others on behalf of the Kariyarra Abydos Native Title Claim Group
Cyril Stephen
Dan Murray Mosby on behalf of the Kulkalgal People  
David Doolan & others on behalf of the Andado, Pmere Ulperre, New Crown and Therreyererte Family Groups
David Miller & others on the behalf of the Birriah People
David on behalf of the Iama People and Tudulaig
David Pearson and Dennis Douglas on behalf of the Tjayuwara Unmuru Native Title Holders
David Stock and others for and on behalf of the Nyiyaparli People and the Nyiyaparli People #3
David Stock, Gordon Yuline, Victor Parker, Raymond Drage and Billy Cadigan
De Rose, Peter
Dennis Forrest & others on behalf of the Nangaanya-ku Claim Group
Derek Drage and ors on behalf of the Nanda People v State of Western Australia
Derry Downs Claimants
Desmond Sandy and others on behalf of the Yugara/Yugarapul People
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Dixon on behalf of the Narrwan, Ngayirrirni and Kinbininggu Estate Groups
Dorothy (Cindy) Anderson, Daphne Jackson and Brian Shillingsworth on behalf of the Mardigan People
Dulcie Nicholls and others on behalf of the Bundjalung People of Byron Bay
East Comet/West Dawson People
Eddie Koiki Mabo1/01/1936
Edna Bropho
Eileen Beryl Pegler and others on behalf of the Widi People of the Nebo Estate
Elizabeth Dempsey, Marlene Speechley, Charles Page, David Riley, Mavis Sarmardin and Thelma Parker on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru People  
Elvie Dann & others on behalf of the Wajarri Yamatji People
Eric Braedon and Peter Kenny on behalf of the members of the family groups with the responsibility for the Imarnte Estate
Eric Rory and Others
Ernest Damien Manado and Others on Behalf of the Bindunbur Native Title Claim Group
Ernest Damien Manado, Alec Dann, Cecilia Churnside and Others
Evelyn Crafter Nappangarti, Brian Crafter Jangali, Gaye Foster Napaljarri and Jeremy Dawson Juppurula on behalf of the Patta Warumungu People
Felix Edgar, Frank Sebastien, Francis Djiagween, Patrick Dodson and Joseph 'Nipper' Roe on behalf of the Rubibi Community
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Foster on behalf of the Kanturrpa, Ngapa, Pirrtangu, Walanyja, Walanypirri, Warranangku and Wirntiku Groups
Frank Budby, Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People
Frank Davey and others on behalf of the Mayala #2 Native Title Group 
Frederick Taylor & others on behalf of Yamatji Nation Claim
Gale, Dennis Charles
Gary Mooney and others on behalf of the Yuibera People
Gary Theodore Mooney, Jenifer Olive Darr and Melanie Roseveen Kemp on behalf of the Yuwibara People and State of Queensland
Gemma Cronin & others on behalf of the Butchulla People
Gepp-Kennedy & others on behalf of the Dieri People
Gibuma on behalf of the Boigu People
Gorringe and others on behalf of the Mithaka People
Gunditjmara Native Title Group
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Gwen Peck & Ors on behalf of the Gnulli Native Title Claim Group
Harry Jakamarra Nelson, Jacob Jungarrayi Spencer and Bob Jupurrurla Dixon
Harvey Murray & Ors on behalf of Yilka Native Title Claimants
Helicopter Tjungarrayi
Helicopter Tjungarrayi, Richard Yugumbarri, Frances Nangui, Rita Minga, Eugene Laurel, Darren Farmer, Sandra Brooking, Jane Bieundurry, Bartholomew Baadjo
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Ivan Smirke and others on behalf of the Jurruru People
J.E. (deceased) & Ors on behalf of the Gnulli #2 Native Title Claim Group
Jack & Others on behalf of the Imarnte, Titjikala and Idracowra Estate Groups
Jack Billy on behalf of the Poruma People
Jack Cook Ngal/Jangala, Teddy Long Jupurrurla and Maggie Ross Napaljarri on behalf of the members of the Rrwerk/Mamp/Arrwek, Yinjirrpikurlangu, Janyinpartinya, Yanarilyi/Anerely and Ngarliyikirlangu Landholding Groups
Jacob Riley and Others on behalf of the Burdal Riley, Murrungun Wunbari and Mambali Walangara Estate Groups
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
James Minning on behalf of the Untiri Pulka Claim Group
Jarowair People
Jean Leyland and others
Jean Wood and others on behalf of the Yankunytjatjara/Antakirinja Native Title Claim Group
Jeffrey James and others for the Martu People
Jimmy Brown on behalf of the Kiwirrkurra People
Jimmy Paddy
Jimmy Wavehill (on behalf of the Wubalawun Group)
John Ashburton and others on behalf of the Puutu Kunti Kurrama People and the Pinikura People
John Dudu Nangkiriny and others on behalf of the Karajarri People
John Manas on his own behalf and on behalf of the Mualgal People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
John Thomas Oxenham and others on behalf of the Malgana People
John Walter Graham and others on behalf of the Ngadju People
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Josephine Farrer & others on behalf of the Ngarrawanji Native Title Claim Group
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
KD (deceased) on behalf of the Mirning People
Keith Rory and Others
Kenny Tilmouth, Colin Bird, Margaret Golder, Martin Mcmillan and Desmond Young on behalf of the members of the Ilkewarn, Atwel/Alkwepetye and Ayampe landholding groups
Kevin Stream, Tammy O'Connor Peter Jaffrey and others on behalf of the Palyku People (Palyku #2)
Lake Nash Claimants
Larry Woosup and others
Lawrence Daphney and others on behalf of the Kowanyama People
Leslie Hayes & Ors on behalf of the Thalanyji People
Lightning on behalf of the Nywaigi People
Lillian Williams and others on behalf of the Yaegl People
Lorna Kelly and Linda Vidler on behalf of the Byron Bay Bundjalung People
Lota Warria on behalf of the Kulkalgal
Lota Warria on behalf of the Poruma and Masig Peoples
Lynette Gail Blucher and others (the Gaangalu Nation People Applicant)
Maggie John and others on behalf of the Malarngowem Native Title Claim Group
Malachy Hobbs and others
Malachy Hobbs and others on behalf of the Ngurrara People
Marjorie Charlie and others
Mark Anderson on behalf of the Spinifex People
Mark Manolis & Ors on behalf of the Yawuru Community
Mark Wallace and others on behalf of the Boonthamurra People
Marshall Foster and Others on behalf of the Gunggari People
Mary Yarmirr and Others
Maryanne Coconut and others on Behalf Of The Northern Cape York #2 Native Title Claim Group
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Maurice Simon
Mavis Sarmardin, David Riley, Marlene Speechley, Elizabeth Dempsey, Thelma Parker and Charles Page Jnr. on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #1 and Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #2.
McNamara & others on behalf of the Gawler Ranges People
McNaught Ngallametta on his own behalf and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples
Michael Ryan (Snr) and others on behalf of the Warrgamay People
Miriam Atkins and others on behalf of Gingirana people
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Morrison on behalf of Kunapa, Kangawarla, Kanturrpa, Marntikara, Ngarrka and Pirrtangu Groups
Mr Billy Wasaga and others on behalf of the Kaurareg People
Muuki Taylor, Waka Taylor, Daniel Walbidi, Meridoo Walbidi, Corina Jadai and Simon Frank
Muuki Taylor, Waka Taylor, Donald Moko and Janice Bullen
Myra Hayes and Others
Ned David
Neil Finlay, Jack Alexander, Gloria Lockyer and Mark Lockyer
Nelson Hogan Durrayjaba and others
Neowarra, Paddy
Newie and Others on behalf of the Gebaralgal
Ngalpil and Others
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Nona on behalf of the Badulgal
Nona on behalf of the Saibai Dauan, Mabuiag, Badu and Boigu Peoples
Pacey & others on behalf of the Gumbaynggirr People
Paola Smith, Peter White, Ronny Watson (also known as Ronald Watson), Stephen Hagan, Judith Conlon, Brenda Fisher, Kayleen Hopkins and Elizabeth McAvoy on behalf of the Kullilli People (QUD80/2009)
Patrick Thaiday
Patrick Thaiday, Jack Billy and Jenson Pearson on behalf of the Warraber, Poruma and Iama Peoples
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Pearl Gordon and others on behalf of the Malarngowem Part B Native Title Claim Group
Pearl Joyce Connelly
Pegler on behalf of the Widi People of the Nebo Estate #1
Persons who are ngurraritja 14/12/2014
Peter Gary Williams and others on behalf of the Gumbaynggirr People
Peter Lansen & others on behalf of the Guyal Manaburru, Burdal Mingkanyi, Burdal Riley, Murrungun Wunubari, Murrungun Baluganda/Langgabany, Mambali Walangara, Mambali Ngubayin and Mambali Nangguya Estate Groups
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Philomena David
Raymond Lampton and Others on behalf of the Juru People
Raymond Long
Riley Rosewood
Rita Augustine on behalf of the Jabirr Jabirr Native Title Claim Group
Robert Clancy & Ors on behalf of the Auburn Hawkwood People
Robert O'Keefe Snr & others on behalf of the Wurdaliya Garambarini & other Estate Groups
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Ronnie Carlton
Rosie Charlie on behalf of the Leregon (Langanjun) Clan of the Yawuru People
Russell Coulthard and Alwyn Hamilton McKenzie
Russell Doctor & others on their own behalf and on behalf of the Bigambul People
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Shane Phyball and others on behalf of the Gumbaynggirr People
Sharon Crowe & Ors on behalf of the Gnulli #3 Native Title Claim Group
Shirley Purdie & others on behalf of the Yurriyangem Taam Native Title Claim Group
Silen David
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
Stanley Mervyn, Adrian Young, Livingston West and Others, on behalf of the Peoples of the Ngaanyatjarra Lands
Stanley Warrie & others on behalf of the Yindjibarndi People
Stephen Brooks & Others
Tadgee Limmerick, Dianne Limmerick and Maisey Hyland
Tammy O'Connor and others on behalf of the Palyku People
Tex on behalf of the Lappi Lappi and Ngulupi Claim Group
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Thomas Congoo and John Edward Wason on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum People
Timmy Morgan (on behalf of the Badpa (Daly Waters)) Group
Tom Congoo and John Wason on behalf of the Bar Barrum People #2
Tony Foster and others on behalf of Jalajirrpa, Kunapa and Pirrtangu Groups
Tony Green and others
Torrens & ors on behalf of the Western Bundjalung people
Torrens and others on behalf of the Western Bundjalung People
TR (deceased) and others on behalf of the Kariyarra Pipingarra Native Title Claim Group
Turner on behalf of the Nukunu People
Valerie Douglas, Cecil Goodman, Roger Kelly on their own behalf and on behalf of the Lardil, Yangkaal, Gangalidda and Kaiadilt Peoples
Veronica Wilson & others
Victor Nona and John Manas on their own behalf and on behalf of the Badualgal and Mualgal People
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Vincent Branson and others
Vincent Coulthard and others
Vincent Coulthard and others
Vincent Fulton and others on behalf of the Mambali Amaling Gan, Murungun Igalumba, Murungun Milgawirri, Budal Yuwaran and Guyal Bardi Bardi Dumnyun Ngatanyana Estate Groups
Violet Drury & others
Violet Drury and ors on behalf of the Nanda People v the State of Western Australia
Wama, Paddy
WD & DK Ryan Pty Ltd ACN 615 839 819 as Trustee under Instrument 718034273
West Wyalong Local Aboriginal Land Council
Western Wakka Wakka People
Wiggan and others on behalf of the Mayala People
William Charles Bates and ors on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Yarrangi Riwi Yoowarni Gooniyandi People
Yi-Martuwarra Ngurrara People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey